Akademik

2019-2020 Öğretim Yılı Takvimi

Atatürk Okulunda Eğitim

Öğrencilerimiz, Türkiye’de MEB bünyesinde öğretmenlik mesleği yapmış, tecrübeli eğitimciler tarafından eğitilmektedir. Okulumuzda Türkçe okuma ve yazma, Atatürk ilkeleri, Türk tarih ve coğrafyası, gelenek ve adetlerimiz hakkında eğitim ile birlikte, mesleğinde tecrübeli uzman öğretmenlerimiz tarafından müzik ve halk dansları eğitimi de verilmektedir. Kültürüne, Türkiye’mize, milli ve manevi değerlerine bağlı, saygılı, kendinden emin nesiller yetiştirmek en büyük hedefimizdir.

Ana sınıfından başlayarak, 5. sınıfa kadar devam eden okulumuzda, okul öncesi eğitim veren 5-6 yaş grubuna yönelik 2 tane sınıfımız, hiç Türkçe bilmeyen öğrencilerimiz için de Türkçe hazırlık sınıfımız vardır. Okul öncesi eğitim ve 1. sınıflar için öncelikli amacımız, Türkçe okuma ve yazmayı öğretmektir.

Masallar, oyunlar, müzik ve bilgi yarışmaları saatleri ile de öğrencilerimize severek Türkçemiz öğretilmektedir. Çocuklarımızın öğrenmesi için, milli günlerimiz, belirli gün ve haftalar, dini ve milli bayramlarımız coşku içinde ve ehemmiyetle kutlanmaktadır.

Haftalık toplam iletişim saati: 6.5

Haftalık zaman: Haftada 1 gün

Öğrenci guruplaması (örn. Yeterlilik seviyesi, not, yaş): Dereceye ve yeterliliğe göre

Programda öğretilen dil becerileri (örn. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme): Okuma, yazma, konuşma, dinleme

Programa dahil edilen kültür boyutları (örn. Tarih, edebiyat, gelenekler): Türk tarihi, coğrafya, müzik, folklor, dans, etik, gelenekler

Programda kullanılan öğretim yöntemleri: Eğitmenler, Türkiye Eğitim Bakanlığından alınan müfredatı ve Türkiye Kadınlar Birliği tarafından ve kendileri tarafından geliştirilen materyalleri birleştirmektedir. Müfredat, Türkiye’deki ilköğretim okullarında uygulanan mevcut programla aynıdır.

Program sonunda ulaşılan dil yeterlilik düzeyleri: Mezunlar, Türk ilkokul diplomasına eşdeğer bir sertifika alırlar. Ayrıca bu okullardan mezun olduktan sonra 3.5 kredi puanı alan normal okullarındaki yabancı dil gereksinimlerini karşılayabilirler.

Ders kitapları: T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınıf düzeyinde standart okul kitapları. Ders kitapları Türkiye’den getirilmektedir.

Kılavuzlar ve çalışma kitapları: Materyaller sınıfa ve eğitmene göre değişmektedir.

Atatürk Okulu Eğitim Kadrosu

ATKB New York Atatürk Okulu Eğitim Kadrosu

Tülay Taşkent 1961 İstanbul doğumlu, evli ve Atatürk Okulu mezunu işletmeci Yıldız Taşkent’in annesidir. İlkokulu Vezneciler, orta ve lise eğitimini İstanbul Cibali Kız Lisesinde tamamladıktan sonra 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu.

İstanbul Cibali Kız Lisesinde yaptığı stajyer öğretmenlik görevinden sonra, eğitim amacıyla geldiği New York’ta La Guardia Community College ve Queens College’da eğitimine devam etti. 1983-1984 öğretim yılında Atatürk Okulunda öğretmenliğe başladı ve 1985 yılında New York’a yerleşti. 1995 yılından beri Atatürk Okulu Müdürlüğü görevine devam etmektedir.

Bir Amerikan bankasında 1987 yılından beri sürdürdüğü Operasyon ve Şube Müdürlüğü görevinin ardından, son 3 yıldır aynı bankanın Varlık Yönetimi Satış Müdürlüğünü üstlenmiştir. Tülay Taşkent 2 Mart 2017 yılında T.C. New York Başkonsolosluğu tarafından “Society of Foreign Consulate” Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Türkiye adına çağdaş ve aydın Türk kadınının toplumu ve ülkesi için gönülden katkı sağlayan bir özveri örneği olarak onur ödülüne aday gösterilip başarı ile ödüllendirilmiştir.

Atatürk Okulunu ailesi olarak gören Tülay Taşkent Atatürk Okulunda görevde bulunmaktan ve öğrencilerinin Atatürkçü ilkeler doğrultusunda Türkçe eğitimine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmekten büyük bir onur ve mutluluk duymaktadır.

Sultan Çıkar Denizli’de doğdu. İlk orta ve liseyi Denizli’de bitirdi. 9 Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdikten sonra özel bir şirkette muhasebe bölümünde çalıştı. Öğretmenlik mesleğini çok sevdiği için, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünde öğretmenlik fark derslerini vererek öğretmenlik diplomasını aldı. İlk görev yeri Şanlıurfa-Bozdoğan olan Sultan Çıkar, daha sonra Ankara’ya tayin edildi ve 6 sene Ankara’da çalıştı. Kendi isteğiyle Kuşadası-Davutlar’a tayinini isteyerek burada 7 sene çalıştı. Amerika’ya yerleştikten sonra öğretmenlik mesleğini ATKB New York Atatürk Okulu’nda devam ettirdiği için çok mutlu olan Sultan Çıkar, iki çocuk annesidir.

Müge Çilingir 1975 İstanbul doğumludur. Makedon göçmeni bir ailenin ikinci çocuğudur. Ailesinin büyük bir kısmı Almanya’da yaşamaktadır. İlk, orta ve lise eğitimini birincilikle İstanbul’da tamamladıktan sonra 1998 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden başarıyla mezun olmuştur. Anadoluhisarı Lisesinde ve Kavacık Rüzgarlıbahçe İlköğretim Okulunda Matematik ve Türkçe öğretmenliği yapmıştır. 2002 yılında eşi ve çocukları ile birlikte New York’a taşındı. 2006 yılından bu yana Atatürk Okulunda 5. Sınıf öğretmenliği görevini büyük başarı ile severek devam ettirmektedir. New York Atatürk Okulu’nun Atatürk İlkeleri doğrultusunda çocuklarımıza sağladığı eğitim ve öğretimin içinde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duymaktadır. Aynı zamanda hafta içi Long Island okullarında 2009 yılından bu yana Kindergarten Teacher olarak çalışmakta olan Müge Çilingir, öğretmenlik mesleğini uzun yıllar sevgiyle ve başarıyla devam ettirme gayretindedir.

Aynur İşcan 1968 yılında Silistre’de (Bulgaristan) doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bahçelievler-İstanbul’da tamamladı ve 1987 yılında Trakya Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. İlk görev yeri Erzurum’dan ailevi nedenlerden dolayı istifa ederek, 1989 yılında New York’a geldi. 1990 yılında Atatürk Okulu ile tanıştı ve mesleğini ülkesinden binlerce kilometre uzakta yapma ayrıcalığını ve zevkini iki çocuğuyla birlikte 2002 yılına kadar bu kurumda tattı. 2000-2002 yılları arasında Brooklyn College – Sınıf öğretmenliği bölümüne devam ederek alan bilgi ve becerisini geliştirme şansı elde etti. 2002 yılında ailesi ile birlikte Istanbul’a kesin dönüş yaptı. 2017 yılına kadar çok severek icra ettiği öğretmenlik mesleğine Türkiye’de – IBO sertifikalı – özel okullarda çalışarak eğitim alanındaki yenilikleri yakından takip etti.

Çocuklarının lisans ve lisans üstü eğitimi için New York’a gelmesi nedeniyle, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında bir parçası olmaktan her zaman gurur ve mutluluk duyduğu New York Atatürk Okulu ailesine eğitimci olarak tekrardan katıldı.

Necmiye Kaçaroğlu Bursa Sağlık Kolejinden mezundur. Florence Nightingale Yüksek Hemşirelik Okulunda Hemşirelikte Yönetim ve Yetişkinlerde Öğrenme Metotu programını bitirdi. 15 yıl SSK Bakırköy Doğum Evinde Başhemşire olarak görev yaptı. 29 yıldır ATKB New York Atatürk Okulunda 6 yaş grubu Ana sınıfı öğretmeni olarak görevini yürütmektedir.


Nedim Katgı 1955 İstanbul/Üsküdar doğumludur. Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müzigi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. 1981-1983 yılları arasında aynı konservatuarda solfej ve armoni derslerinde öğretmenlik yaptı.

Türkiye’de 1975 yılında Altın Ses Yarışmasında birincilik ödülü alan Nedim Katgı’nın kendi orkestrası “Otobüs Yolcuları” 1980 yılında yılın orkestrası seçildi. “Otobüs Yolcuları” orkestrasıyla birlikte eşlik ettiği sanatçılardan bazıları Sezen Aksu, Kayahan, Tanju Okan, Neco, Nükhet Duru, Secaattin Tanyerli, Selçuk Ural, Gökben, Füsun Önal, Sibel Egemen ve Nil Burak’tır.

Nedim Katgı 1983 yılında yerleştiği Amerika’da müzik hayatına ve öğretmenliğe devam etmektedir. Kendi kurmuş olduğu “New York Atatürk Korosu”nun müzik direktörlüğünü yürütmektedir.

Halil İbrahim Konal halk danslarına ortaokul yıllarında başladı. Ankara’da amatör halk dansları derneklerinde dansçı ve eğitmen olarak çalışmalar yaptı.

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde halk dansları eğitmenliği yapan Sayın Konal, birçok ulusal ve uluslararası halk dansları yarışmaları ve festivallerinde görev aldı.

Halil İbrahim Konal 1995 senesinde New York’a yerleşti. 2014 senesinden beri New York Atatürk Okulunda Halk Dansları eğitmenliği yapmaktadır.

Nuran Kucur İstanbul Ortaköy’de doğdu. Öğrenimine İstanbul, Ortaköy’de Burak Reis İlkokulunda başladı, orta öğrenimini ise Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinde tamamladı. 1986 yılında Kabataş Ticaret Lisesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Çocuk Eğitimi ve Gelişimi üzerine eğitimini tamamladı. 1988-1990 yılları arasında İstanbul’un Bakırköy ilçesinde 2 yıl ilkokullarda vekil öğretmenlik yaptı, 6 yıllık mesleki yaşantısına da özel anaokullarında 3-6 yaş grup öğretmeni olarak devam etti. 1996 yılında evlenip New York’ta yaşamaya başladı. 2 çocuk annesidir. New York’ta özel bir yuva olan Denizko’da 2 yıl oğretmenlik yaptı. 2004 yılından beri ATKB New York Atatürk Okulunda öğretmen olarak görevine devam etmektedir.

Dilek Özhan 1973’de İstanbul’da doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini İstanbul Bakırköy’de tamamladıktan sonra, 1995 yılında 4 yıllık Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Entitüsü Sınıf Öğretmenliği bölümünde yaptığı yüksek lisansını “Eğitimde Oyun ve Modellerin Etkisi” adlı teziyle tamamladı. 2 yıl Kültür Kolejinde sınıf öğretmenliği yaptıktan sonra Avusturya Lisesiler Vakfı’nın kurduğu ALEV okullarında 18 yıl sınıf öğretmenliği, sınıf öğretmenliğinin yanı sıra zümre başkanlığı, okul tanıtım koordinatörlüğü ve son 3 yılda müdür yardımcılığı görevileri yaptı.

2017-2018 yılında kızının üniversite eğitimi için NewYork’a geldi. 2017-2018 yılında ATKB Atatürk Okulunda 1B sınıfının sınıf öğretmenliğini yaptı. Halen ATKB Atatürk Okulunda çalışmaktadır.

Ayşeli Turgut 1959 yılında Burdur’da doğdu. 1979 yılında Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Enstitüsü’nden mezun oldu. Konya’nın Çiğil Köyünde stajını tamamladıktan sonra Burdur’a döndü. Burdur’un Merkez Askeriye Köyü’nde öğrencilerinin yarısı Çocuk Esirgeme Kurumu, yarısı köy çocuklarından oluşan Şehit Hazım Bey İlköğretim Okulunda 13 yıl görev yaptı.  Öğretmenliği sırasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeler sonucu aylıkla, Burdur ili valisi tarafından da takdirname ile ödüllendirildi.

1998 yılında Amerika’ya yerleşen Ayşeli Turgut 1999 yılında New York Atatürk Okulunun eğitim kadrosuna katıldı. 20 yıldır her Cumartesi günü New York Atatürk Okulu öğrencileri ile buluşup, onlara sınıf öğretmenliği yapmaktadır. Ayşeli Öğretmen’in çocuklara ve gençlere olan sevgisi, eğitime verdiği önem, onun mesleğinden hiçbir zaman ayrılmamasına sebep olmuştur. Ayşeli Hanım şu anda Sunnyside, Queens, New York’ta yaşamaktadır.  Evli ve iki yetişkin çocuğu vardır.

Neriman Yılmaz 1955 Giresun doğumludur . İlkokul ve Ortaokulu Yağlidere/Giresun’da okuduktan sonra, 1974’te Giresun Kız ilköğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. 1978’de ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, T.C. Devrim Tarihi Bölümünden mezun olan Neriman Yılmaz, 1978-80 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı Atatürk’ün Doğumunun 100. Yılını Kutlama Bürosu’da çalışmıştır. Üniversite öğrenciliği döneminde Ankara’nın çeştli ilkokullarında yedek öğretmenlik yapmıştır. Kültür Bakanlığı’da çalıştığı yıllarda Ankara’nın çeşitli Ortaokul ve Liselerinde dışardan derslere giren Neriman Yılmaz., 1981’de A.B.D.’ye yerleşmiştir. 1982 yılında Amerika Türk Kadınlar Birliği Atatürk Okulunda öğretmenliğe başlamış ve 38 yıldır bu göreve devam etmektedir.