Hakkımızda

1971 yılından günümüze kadar yüzlerce başarılı öğrenciyi mezun eden Amerika Türk Kadınlar Birliği’nin himayesindeki Atatürk Okulu, New York’ta haftasonu okulları kategorisindeki en köklü Türk eğitim kuruluşudur.

Okulumuzun kuruluşundan günümüze kadar, başarılı ve özverili çalışmalar sergileyen Amerika Türk Kadınlar Birliği değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, okulumuzda görev yapmış ve yapmakta olan çok değerli öğretmenlerimize ve okul müdiremize, Türkiye Cumhuriyeti’nin New York’taki değerli diplomatik temsilciliklerine, bizleri her zaman destekleyip güçlendiren vefakar velilerimize, 1971 yılından beri okulumuzdan mezun olan tüm Atatürkçü gençlerimize ve Atatürk Okulunun sevgili öğrencilerine sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.Okulumuzun Tarihçesi

Amerika'da Ataturk Okulu acildi 1971

Atatürk Okulu, Atatürkçü eğitimi ilke edinen ilk eğitim kurumu olarak 1971 yılında dönemin Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın Ayla Erdamar’ın büyük çaba ve çalışmaları sonucunda Rockefeller Center’deki Konsolosluk binasında Başkonsolos Sayın Sait Saipoğlu’nun desteğiyle, 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır.

Ertesi yıl öğrenci sayısının artması üzerine, New York Theological Seminary binasında kiralanan dershanelerde öğretime devam etmiştir. 1974 yılında ise Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulunun bulunduğu binada dört dershane kiralayarak eğitime üç yıl süreyle burada devam etmiştir. 1977 yılında New York Türkevi binasının satın alınmasından sonra, Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Sayın İlter Türkmen ve zamanın Başkonsolosu Sayın Sıtkı Coşkun’un büyük destekleriyle öğretime devam etmek üzere New York Türkevi Binasına taşınmıştır.

Atatürk Okulu, New York’taki Başkonsolosluk binasının yenilenmesi sürecinde, Manhattan bölgesinde devlet okullarından derslik kiralayarak eğitim vermeye devam etmiştir. 2022 yilindan itibaren online ve yuzyuze egitime gecerek ‘ tum Amerika ve Kanada ‘dan ogrenci kabul etmektedir. Ekim ayinda baslayip ve Haziran ayinin ikinci haftasi dahil olmak uzere toplam 37 haftayi iceren bir egitim programi uygulanmaktadir.Her Cumartesi günü saat 11:00-14:00 saatleri arasında eğitim-öğretim, kültürel ve sosyal faaliyetlerini başarı ile aralıksız sürdürmektedir.

Yuz Yuze egitim adresimiz: Eleanor Roosevelt High School 411 East 76th Street New York 10021.

Telefon: 516-234- 5015

5 – 14 yaşları arasındaki öğrencilerimiz Türkçe okuma ve yazmayı, Atatürk ilke ve inkılaplarını, milli ve manevi değerleri, Türk tarihi, kültürü, müzik ve danslarını başarı ile öğrenmekte olup mezun olduklarında uygulanan Türkçe Yeterlilik sınavından 85 ve üzeri puan almaları durumunda 3.5 yabancı dil kredisi alabilmektedirler. Okulumuzda eğitim Türkiye’den diploma almış, mesleklerinde başarılı ve tecrübeli ögretmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Mezunlarımız toplumun her kesiminde, profesyonel iş yaşamının yanısıra kamusal ve akademik alanda da başarıyla yer almaktadırlar. Öğrencilerimizi hayata hazır bireyler olarak, kendilerine güvenli, liderlik nitelikleri gelişmiş, sorunlara farklı perspektiflerden yaklaşıp çözüm üretebilen, iletişim becerileri kuvvetli, sosyal bireyler olduklarını görmek en büyük gururumuzdur.

ATKB New York Atatürk Okulu 2011 yılından beri her yıl Ata’mızın çocuklara armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını yabancı ülke çocuk topluluklarıyla beraber uluslarası boyutta kutlamaktadır.Ataturk Okulu New York Misyonu


Ataturk Okulu VizyonuYayınlarda Atatürk Okulu

PDF İndir